Jak koupit správnou matraci

Co je zdravý spánek?

Zdravý spánek může být definován jako množství a kvalita spánku, který vám umožní během dne podávat optimální výkon. Pohyb vašeho těla během spánku způsobený nepohodlím a nedostatečnou oporou pro krk, záda a kolena vytváří přechodná mikroprobuzení, která narušují mozkové spací biorytmy a jejich nejdůležitější část rytmy REM a Delta. Kvůli spací setrvačnosti si nejste schopen(a) tyto krátké přesuny a otáčení vůbec pamatovat. Mikroprobuzení mohou mít během dne vážné následky. Podle předních výzkumných ústavů kratší období spánku střídané s mikroprobuzeními mohou být natolik neprospěšné jako probdělá noc.

Jaký je správný podklad?

Je důležité si zvolit správnou kombinaci matrace a roštu s účinnými ortopedickými protisílami. Pěnové matrace  dosahují ortopedických vlastností s pomocí roštů z předpjatých lamel, které svým odpružením nahrazují pružiny. Pokud uložíte pěnovou, latexovou nebo jakoukoliv sendvičovou matraci na pevný podklad, stane se z ní pouhá měkká podložka, nebude působit zdravotně a dříve se proleží. Pružinové matrace pak lze uložit na jakoukoliv větratelnou pevnou desku. V případě, že uložíte pružinovou matraci na lamelový rošt, do oblouku ohnuté pružinové jádro nebude mít plnou funkčnost a lamelový rošt bude zbytečný. Při výběru matrace je další rozhodující faktor vaše hmotnost, každá matrace má jinou tvrdost a působí ortopedicky jen pro určitou váhovou kategorii, všímejte si prosím čísel udávajících maximální ORTOPEDICKOU nosnost u jednotlivých matrací. U běžných roštů z předpjatých bukových lamel je udávána max. nosnost 130kg.

Pružinovou matraci bych už si nikdy nekoupil!

Alfou omegou každé pružinové matrace je tzv. roznášecí deska, která zajišťuje rovnoměrné rozprostření hmotnosti Vašeho těla na pružinovém jádru matrace. Je-li Vaše špatná zkušenost s pružinovými matracemi způsobena právě protlačením drátu, jednalo se o nedostatečnou roznášecí desku a je to již chronická vada "levných" pružinových matrací. Matrace FORLIVING jsou konstruovány tak, aby těmto vadám předešly. U modelů, které jsou vyráběny déle, je záruka na protlačení pružin až 5 let.

A co dál?

Sháníte-li jednoduchou matraci, základním stavebním kamenem je PUR-pěna, ať už u pěnových nebo u pružinových matrací. Vyhledáváte-li komfort, naše latexové matrace nebo pružinové matrace s latexovou deskou zn. PIRELLI se vyznačují vysokou objemovou hustotou a vysokým podílem přírodního kaučuku. Hledáte-li moderní matraci, naše HR-pěnové i pružinové matrace jsou vyzónovány do 7mi anatomických zón, v nabídce najdete i atraktivní línou pěnu.

Jakou má pro Vás zdravý spánek cenu?

Průměrný člověk prospí 1/3 celého života a kvalita spánku se přímo podepisuje ve výkonu během dne. Jste ráno unaven(a) a nechce se vám vstát? Je těžké se soustředit na poradách či při práci? Máte chuť si během dne dát dvacet? Míváte těžká víčka a jste podráždění? Tyto a mnohé další jsou příznaky nedostatečné kvality spánku. Porovnejte si cenu zdravotní matrace s podobně potřebnými produkty našeho života:

  • výstavba/zakoupení rodinného domku v ceně řádově 5mil. a životnosti 100 let Kč 137,-/den
  • pronájem 2+1 ve velkém městě za Kč 7.500,-/měs Kč 250,-/den
  • automobil v ceně 350tis při životnosti 10let Kč 96,-/den
  • zdravotní ortopedická taštičková matrace v záruce na 3 roky a s cenou pod Kč 6000,- Kč 5,50/den


Jak funguje náš mozek během spánku?

Mozková činnost se během spánku dá měřit encefalografem (EEG), vlny společných vlastností jsou označeny řeckými písmeny. Mozkové vlny tvořené během běžné denní aktivity se nazývají vlny beta, během odpočinku a ospalosti, vlny alpha. Neschopnost se soustředit a další symptony nekvalitního spánku se mohou přičíst nezřetelným beta vlnám resp. volné přecházení z vln beta do vln alpha a zpět. Tato nevyváženost mozkové aktivity během dne je přímým důsledkem nevyvážené mozkové aktivity během spánku.

Náš spánek se odehrává v cyklech po cca 90 minutách, každý cyklus má 4 úrovně:
1. úroveň - Alpha vlny, trvání 3-12 min
2. úroveň - Theta vlny s krátkými energetickými záblesky, 10-20min
3. úroveň - přechodné období s Delta vlnami vyskytující se pod 50%, trvání 10min
4. úroveň - Delta vlny, trvání 40-90 min
Mezi cykly se nachází REM (Rapid Eye Movement) spánek, který se během noci prodlužuje, zatímco období Delta vln se zkracuje. Ve fázi REM sníme a dvě poslední fáze před probuzením jsou nejlépe zapamatovatelné. Čím je člověk starší tím má méně REM. Normální průběh spánkového cyklu je: 1-2-3-4-3-2-REM-2.. atd... Pokud je cyklus jiný je možné, že člověk trpí spánkovou poruchou. Nepravidelnost v cyklu může být způsobena i nekvalitní matrací či polštářem. Kvalita spánku závisí na správné kombinaci a vyváženosti úrovní spánkového cyklu, je známo, že vlny Delta hojí tělo a fáze REM hojí mysl. Spánek na nedostačující podložce může způsobit minimální "pobyt" ve vlnách Delta a pouze jednu "návštěvu" fáze REM.

Při výběru matrace je proto důležité dbát na správnou hmotností kategorii matrace, dodržet pravidlo matracového roštu a ujistit se, že vám matrace správně kopíruje páteř. Matrace nevyrovná 7 krčních obratlů, ty je nutno podložit ortopedickým polštářem. V kombinaci s čistým a čerstvým vzduchem si můžete být jisti, že jste udělali pro své spaní maximum.

Kompletní nabídku matrací naleznete zde.


Jednoduché vlasové doplňky pro ženy na rychlou úpravu vlasů.
jaké koupit matrace Jak koupit spravne madraci
Jak koupit spravne madraci jaké koupit matrace